מכון יסודות - יוזמות חברתיות

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

קליניקת מומחים

consulting-smallבין תחומי ההתמחות של הקליניקה: ייעוץ משפחתי, ייעוץ זוגי, גישור בין הורים וילדים.

לחצו כאן לקבלת פרטים נוספים

ארגזי כלים

toolbox-smallלהורים, אנשי חינוך ובני נוער, מה לעשות, איך לעשות. מערכים, מידע, כלים...

לחצו כאן לצפייה בארגזי הכלים

הכשרות לאנשי חינוך

shituff-matach

ממשובי לקוחות: "רכשתי כלים והמרצה פתחה לי אופקים ליצירתיות ומחשבה אחרת".

לחצו כאן לפרטים נוספים

ארגז הכלים להורים
כתבה על החוק בנוגע להוברבורד ואפניים חשמליות וכו. זו כתבה חשובה בעיקר, כי זה עוד כלי לקבלת החלטה. אבל בסופו של דבר הורים, אנחנו לא באמת צריכים את החוק כדי לדעת שזה מסוכן ולא שומר לא על הילדים שלנו ולא על אנשים אחרים.

 

הכללים הבאים נועדו לייצר מסגרת , לשמור על הילדים ולתת לכם מדדים למצב הילדים ולמתי צריך לדאוג. חשוב יחד עם זאת להיות גמישים ואנושיים. הילדים בסה"כ רוצים ליהנות ואנחנו רוצים שהם ייהנו. מסיבות, טיולים, מפגשים חברתיים לא עובדים על טיימר, חברים משפיעים על מהלך הבילוי ולא הכל בשליטה מלאה של הילד/ה שלכם.

 

אלכוהול הוא סם הוא ממכר הוא משפיע פסיכו אקטיבית – על הרגשות ועל התפקודים הקוגניטיביים. אלכוהול הוא סם מדכא לא במובן של דיכאון, אלא מדכא תפקוד של מערכת העצבים המרכזית ,כלומר יש ירידה בתפקודים השונים. מכך נובעות הסכנות – אובדן הכרה, הפסקת נשימה ודום לב - מוות!

 

המציאות לא מורדת, לא מענישה ולא מתחשבת ברגשות. אבל התרחישים שלה יכריעו את הגורל של מקבל ההחלטה, וכל מי שסביבו.

 

בפעם הבאה שאנו מתוסכלים מכך שבני נוער מרוכזים בעצמם, אימפולסיביים ונוטים להסתכן, חשוב לזכור שהם לא אשמים בכך, אלא שהם נמצאים בשלבים קריטיים של התפתחות המוח!

 

הורים!! תדאגו שילדיכם לא ישתו אלכוהול במדורות ל"ג בעומר. בואו תראו מה יכול להיות.

 

זה לא אומר שכולם עושים את הכל. אבל הפיתוי והלחץ יהיו גדולים.זה גם אומר שרבים כן ייקחו בזה חלק, וגם מי שלא, חשוף לאלה שכן ועשוי להיפגע מהם. ההמלצה שלנו? כנסו וראו.

 

אם הם יוצאים לבד, שותים אלכוהול "כמו גדולים", רוצים עצמאות, הם צריכים לקבל החלטות כמו גדולים. מה היה לנו בערב דיאלוג הורים וילדים?

 

מזה כמה שנים שהאינטרנט הוא מרכיב מרכזי בחיינו. לשם עבודה, משחק, הכרות, מפות, המלצות, קניות, חיפוש מידע, לימודים ועוד. יחד עם אלה באים גם תחומים שמציבים בפנינו בעיות ואתגרים כגון הזמנת סמים ואלכוהול ברשת, צפייה בפורנוגרפיה, הכרויות עם זרים ועוד. אם בעבר הגישה אל הרשת הייתה במחשב נייח, הרי שעברה למחשב נייד וכעת גם לטלפונים. משמעות הדבר היא זמינות כמעט בלתי פוסקת של גישה לרשת, מכל מקום ובכל שעה. הדבר כמובן מקשה על הורים ליצור בקרה ונוכחות הורית. אולם חשיבותן לא פחתה.

 

חופשת הקיץ מזמנת לילדים לא מעט שעות פנויות. חלקם יבלו חלק ניכר מהשעות הללו באינטרנט. למרות שהסוגיות של נוכחות ובקרה הורית בעולם האינטרנט מעסיקות תמיד, בקיץ הן מתעצמות בשל הכמות: כמות "שעות המחשב" וכמות השעות בהן הילדים נמצאים ללא מבוגר בבית. אנו כהורים מחפשים כלי עזר. תוכנות חסימה ודיווח יכולות אולי להיות אחד הכלים. יחד עם זאת השימוש בתוכנות אלו מעלה לא מעט שאלות כגון פרטיות, אמון וכמובן האם הן פותרות את הבעיה ובאיזו תוכנה לבחור. בכדי לעזור ריכזנו כמה נקודות שכדאי לבדוק ועצות לתקשורת עם הילדים בנושא.

 

ילדים ובני נוער מתקשרים היום רבות ב- whatsapp, חשוב שאנחנו ההורים נכיר את המרחב הזה ונדע ללמד וללוות את הילדים. להלן שאלון קצר בו תוכלו לבחון את עצמכם.

 

הורים רבים חוששים לקראת החופש הגדול, אחרים חווים אותו כסיוט ויש שמצפים לו בכיליון עיניים וכן, אנחנו מתכוונים להורים. הסדרים משתנים, השגרה משתבשת ודברים שבדרך כלל ברורים לנו בהורות, הופכים בחופש הגדול לקצת פחות ברורים. אנו מאמינים שעם קצת מחשבה והתארגנות, החופש יכול להוות מקור הנאה עבור כל בני הבית ואפילו מנוחה מהשגרה. השאלות הבאות נועדו לשמש עבורכם כנקודות למחשבה- כל הורה וכל משפחה בהתאם לסגנון הבית, לגילאי הילדים ולאילוצים הקיימים.

 

דברים שהורים צריכים לדעת על הרחת חומרים נדיפים בקרב בני-נוער וכיצד נוכל לשמור על ילדינו? מה זה שימוש בחומרים נדיפים? שימוש בחומרים נדיפים מתייחס להרחה ושאיפה של מספר רב של חומרים ומוצרים שהמשותף לכולם הוא העובדה שהם גורמים לתחושה אופורית הכוללת סחרחורת, תחושת ניתוק, קהות-חושים, הזיות שמיעה וראיה ועוד. בין החומרים הנפוצים בקרב בני-נוער ניתן למצוא דבק מגע, גז מזגנים (פריאון), גז-צחוק ((Nitrous oxide, מדללי צבע, גז מציתים (בוטאן), ספריי שיער וגז להקצפה.

 

טיפים לתקשורת הורים-ילדים בגיל הנעורים גיל הנעורים מהווה אתגר להורים. הורים למתבגרים צריכים להתמודד עם הצורך של בני הנוער לחוות יותר ויותר תחושה של עצמאות. המפגש של ההורים עם צורך זה מחייב חשיבה לגבי דפוסי התקשורת בינם לבין ילדם.

 

להלן רשימת שאלות שיעזרו לכם לבדוק עד כמה אתם מעודכנים בחיי הילדים. השאלון נועד לשימוש אישי אך אתם מוזמנים לבקש מהילדים למלא אותו במקביל ואז תוכלו להשוות תשובות ולנהל שיחה. השאלון כתוב בלשון זכר אך מתייחס לשני המינים.

 

הנה מספר טיפים שיהפכו את היציאה של הילדים לבטוחה יותר עבורם...

 


אתה כאן: ארגזי כלים ארגז הכלים להורים