מאת: מירן בוניאל-נסים
פורסם ב: עיתון יסודות – גיליון 2

יש הזוכרים את גיל ההתבגרות כרצוף בכתיבה קדחתנית ליומן אישי המוחבא בקפדנות. כיום לבני הנוער מוצע היומן בצורה המותאמת לימינו המתנהלים בחלקם במרחב הווירטואלי. בלוג הינו יומן אישי המנוהל כאתר, המעודכן באופן תדיר על-ידי בעליו ומתפרסם ברבים ברשת, כאשר הפרסומים מופיעים בצורה כרונולוגית הפוכה (הפרסום האחרון מופיע ראשון). הבלוג כולל בעיקר תכנים טקסטואליים אך ניתן להכיל בו גם תמונות או אפקטים מן המולטימדיה. בעל הבלוג (הבלוגר) יכול להשתמש בו כאתר המפרסם כתבות-מידע, דעות, או כיומן אישי. הבלוגר בוחר את מידת האינטראקטיביות של הבלוג, היינו האם הבלוג פתוח או חסום לתגובות הקוראים, בנוסף, בכוחו לקבוע את עיצוב הבלוג, כל זאת מבלי להתמצא בעיצוב אתרים בצורה מקצועית או בשפת ה- html. לשם הקמת הבלוג, יש להיכנס לאחד מן האתרים המאפשרים זאת ולעבור תהליך מדורג, פשוט ומוסבר לבחירת שם (בדוי/אמיתי), עיצוב האתר (מתוך תבניות מוגדרות), בחירת מידת האינטראקציה (פתוח/סגור לתגובות) וכו'.

ברשימת היתרונות ניתן לראות שהבלוג מאפשר למתבגרים להרחיב ולבסס מעגלים חברתיים. הבלוגר יכול לקבל תגובות/משוב, לקשר בבלוג שלו בלוגים של אחרים ולחבור לטבעת בלוגים המקושרים סביב נושא או מכנה משותף כלשהו ; הבלוג, כיומן אישי מהווה כר לפורקן רגשי, רפלקציה, וחשיבה מחודשת ; ניכר כי בבלוג חשים מתבגרים נוח להציג את עצמם בצורה אותנטית, כפי שהיו רוצים להציג במציאות לו יכלו להבטיח קבלה ותמיכה בזהותם. לכן, ניתן לראות חשיפה של התלבטויות ותהיות בקשר לזהות מינית, התנהגות של פציעה עצמית, פגיעה מינית וכדומה.

לצד יתרונות ברורים שבניהול בלוג על-ידי מתבגרים, ניתן לראות מספר סיכונים, ביניהם חשיפה בפני גורמים שליליים. האופי היומני של הבלוג מביא לעיתים קרובות, בעיקר בקרב ילדים ונוער לחשיפה של פרטים רבים על הכותב ביניהם פרטים מזהים על עצמם, כולל שם, גיל, וכתובת. פרטים אלו עלולים להוביל להטרדות והתנכלויות שונות, למשל: ניצול המידע לשם שידול, פגיעה מינית ומעקב על-ידי גורמים מזיקים והטרדה. חשיפת פרטים אישיים בבלוג יכולה להוביל לסחטנות ואלימות בין חברי קבוצת השווים, בני אותו הגיל. למשל, נער המשתמש במידע המופיע בבלוג של נער אחר כדי לסחוט אותו, להביך אותו או לחשוף אותו ; כתיבה בבלוג מידע פוגע או חושפני על אדם אחר ; קבוצות של בלוגרים בעלי אינטרס אשר מושכים בלוגרים, בעיקר ילדים ונוער, לחבור אליהם. לקבוצות בלוגרים קוראים טבעת וניתן להבחין בטבעות לפציעה עצמית, לעידוד הפרעות אכילה, התנהגות אנטי-חברתית, אלימות ועוד.

ניכר כי מתבגרים רבים אינם מודעים לסכנות האורבות להם בעת חשיפת מידע מזהה ברשת. כמו כן, התחושה של אנונימיות ברשת מטשטשת את ההבנה של משמעות הפרסום של מידע אישי. לכן, על-מנת להפיק את המיטב מניהול בלוג, הכרחי לנקוט בהסברה והתערבות במסגרת חינוכית, בית-ספרית. יש להיכנס לבלוגים של בני נוער כדי לזהות את התופעות ולהתייחס אליהן במסגרת שיעורי מחנך, או להראות בקיאות כאשר הנושא עולה במפגש עם היועץ. כמו כן, בעוד בתי-הספר מתמודדים עם תופעת האלימות המתרחשת פיזית במסגרת בית-הספר או מחוצה לו, ניכר שההתייחסות לאלימות באינטרנט מעטה מאוד ועל כן יש להכיר בתופעות ולהרבות בהסברה לשם מניעה ובהתערבות לשם התמודדות.

מירן בוניאל-נסים —דוקטורנטית בתחום הפסיכולוגיה של האינטרנט, אוניברסיטת חיפה

רשימה חלקית של אתרים המכילים בלוגים בנושאים שונים, כנסו והתרשמו:

בלוגים בפורטל תפוז

בלוגים בפורטל נענע

בלוגים בפורטל סטארט

יצירת בלוג בבלוגלי