מאת: מתוך NRG
פורסם ב: עיתון יסודות – גיליון 12

מנהל תיכון גלילי בכפר סבא, ד"ר רמי אמיתי, איים לתבוע תלמיד בבית הספר ב-50 אלף שקלים, בגלל דברים שכתב בפייסבוק נגדו. בעקבות זאת מיהר התלמיד, בנה של מורה במוסד, לפרסם התנצלות. "יש לשים קץ לתופעה העגומה של פגיעת תלמידים בעובדי חינוך ורמיסתם באצטלה המזויפת של הזכות כביכול להבעת דעה", מסביר ד"ר אמיתי את יחסו לתלמיד.

אמיתי חייב תלמידים שהחסירו שיעורים רבים במהלך השנה לבצע במהלך חופשת הקיץ מטלות שהוא הגדיר כ"עבודות התנדבותיות" כתנאי מחייב לעליית כיתה. תלמידים המתוסכלים מיהרו לפתוח קבוצה בפייסבוק. הכותרת שנבחרה לקבוצה: "הקבוצה נגד עבודות השירות והכפייה של רמי בתיכון גלילי", ונכון לכתיבת הכתבה רשומים בה 394 חברים, רבים מהם תלמידים בבית הספר.

לא חלף יותר מחודש, והתלמיד שהקים את הקבוצה והתבטא נגד המנהל פרסם התנצלות בדף הקבוצה: "חלק מהדברים שכתבתי בקבוצה התבססו על מה שנאמר לי מאנשים אחרים ולכן הם לא היו מדויקים. כתבתי שד"ר רמי אמיתי, מנהל תיכון גלילי, טען שההוראה לגבי השירות לקהילה בקיץ הייתה של משרד החינוך. זה הסתבר בדיעבד כלא נכון, זו הייתה רק שמועה. אני מתנצל על כך שאמרתי שהוא מסתבך בשקרים כי הוא לא שיקר בעניין זה. בנוסף, כתבתי על שיחות שהתקיימו עם ד"ר אמיתי. אני מעולם לא דיברתי איתו. למדתי שעל מנת שאנשים לא ייפגעו, צריך לבדוק היטב את הדברים לפני שהם נכתבים ואני מתנצל בפני מי שנפגע מדבריי".

ההתנצלות באתר הפייסבוק לא הספיקה לאמיתי, והוא דרש שהתלמיד יתנצל בפני כל בית הספר עם תחילת שנת הלימודים. אמיתי: "הוסכם כי הילד יתנצל בתחילת השנה. אני דרשתי את זה כי הוא פגע בי, מה שהוא עשה לא נכון מבחינה חוקית. הפייסבוק זה לא גוף פרטי, זו במה ציבורית, וכשמישהו משמיץ על גבה הוא יישא בתוצאות. כשמישהו אומר דברים מסוימים על מישהו אחר, והרבה אנשים נחשפים לזה, לא מספיקה התנצלות בפייסבוק. אני רוצה שכל מי ששמע וקרא את זה ישמע את ההתנצלות. לכן, כשתיפתח השנה יש שכבה ואותו ילד יעמוד מולה וייתן הסברים". אמיתי אף שלח מכתב לאמו של התלמיד, ואיים כי אם בנה לא יתנצל בפני בית הספר על דבריו, הוא (אמיתי) יתבע אותם ב-50 אלף שקל..

בתגובה נוספת מסר אמיתי: "טענתי לא נסבה אודות פתיחת הקבוצה בפייסבוק, אלא נגד דברי השטנה והשקרים אותם הפיץ נגדי אותו תלמיד. סברתי שהגיעה העת לעצור את הסחף החברתי שבמהלכו תלמידים מתירים את חרצובות לשונם ופוגעים מילולית באנשי חינוך ללא אבחנה, רק מכיוון שהם אינם מרוצים מדרישותיהם. יש להפסיק עם התופעה שבה תלמידים פוגעים בעובדי הוראה. דברי התלמיד, שנמשכו על פני מספר ימים, היוו פגיעה משמעותית, ולפיכך דרשתי מהתלמיד להתנצל בכתב בפייסבוק, וכן בעל-פה בנוכחות כל תלמידי השכבה במפגש שיתקיים בראשית השנה".

לחצו כאן לכתבה המלאה