מאת: אורי גדסי-אילני
פורסם ב: עיתון יסודות גיליון 1

כשהשור הזועם בזירת השוורים דוהר לכיוונו של המטדור הצעיר המניף לעברו סדין אדום, אין לשור מושג שסיכויי ההצלחה שלו שואפים לאפס. אבל יש קרב אחד שבו השור ניצח כבר מזמן וממשיך לקטוף את פירות הניצחון כבר כמה שנים טובות- הקרב על הוודקה. במערכה הזו לשור הזועם בצבע האדום מובטח ניצחון כמעט בכל מפגש חברתי ושם בד"כ אין כוס וודקה שנלגמת בלי שהיא מובסת ע"י משקה אנרגיה כזה או אחר ("REDBULL", XL, XTZ ועוד).

משקה ה "רד בול-וודקה" כאן, והוא יישאר לעוד הרבה זמן. לאור שכיחות השתייה של משקאות אלו בקרב בני-נוער, כאן המקום לתת מספר דגשים לגבי הסכנות שבשתיית משקאות אנרגיה למיניהם ובמיוחד כאשר הם מעורבבים עם אלכוהול.

משקאות האנרגיה למיניהם הפכו בשנים האחרונות למשקאות פופולאריים ביותר עם היקף מכירות מרשים ומאות אלפי אנשים בישראל צורכים אותם. כבר מגיל צעיר (11-12) שותים בני הנוער את המשקאות . בגילאים מבוגרים יותר מקובל לערבב משקאות אלו עם אלכוהול ובעיקר עם וודקה והם נפוצים בפאבים ומועדונים. הסכנה בסוג כזה של קוקטייל הנה כפולה. משקה האנרגיה בעצמו מסוכן במיוחד לילדים ונשים בהריון (כך מצוין גם על גבי פחית המשקה) ומכיל בפחית אחת כמות קפאין גדולה פי 3 עד 7 מכמות הקפאין בכוס קפה אחת. לקפאין כחומר מסוכן יש השלכות על תפקודי הגוף והנפש. כמו כן, הערבוב עם אלכוהול מהווה ערבוב קטלני שכן בכוס אחת מתערבבים הן משקה אנרגיה הממריץ את מערכת העצבים והן משקה אלכוהולי המדכא את המערכת. התוצאות: א. הגוף סופג שני חומרים מנוגדים ולכך יכולה להיות השפעה במערכת העצבים המרכזית, עד כדי איבוד הכרה. ב. משקה האנרגיה משקר ונותן תחושה כאילו האלכוהול אינו משפיע. מחקרים שנעשו בארה"ב מוכיחים כי שותי רד-בול וודקה שותים יותר במהלך אירוע, כי אינם חשים בהשפעת האלכוהול.

בקרב ילדי ישראל התמונה מתבררת כמדאיגה. מתוך ניסיוני ומפגשים עם מספר רב של ילדים בכיתות ו', ניתן להעריך שכל ילד רביעי (25%) התנסה בשתיית משקה אנרגיה וחלק מהם אף שתו את המשקה בתוספת אלכוהול. רובם מדווחים כי הזדמן להם לשתות משקאות אלו באירועים משפחתיים או עם חברים בפארק.

הורים ובליינים שימו לב !!! פעם בכמה זמן המטדור בזירת השוורים מפסיד. גם השור האדום יכול לגבות קורבנות.

* אורי גדסי-אילני מרצה ומנחה קבוצות בנושא התנהגויות סיכון וגיל ההתבגרות