מאת: שירלי גולן
פורסם ב: עיתון יסודות – גיליון 15

'כנפיים של קרמבו' הינה תנועת הנוער, הראשונה והיחידה מסוגה בעולם, לילדים ולנוער עם צרכים מיוחדים. בתנועה, למעלה מ- 1000 ילדים ובני נוער פעילים. כל פעילי התנועה הינם מתנדבים

'כנפיים של קרמבו" נוסדה רשמית בשנת 2002 בעקבות יוזמתה של עדי אלטשולר, אז נערה בת 16.

את ההשראה להקמת התנועה סיפק הקשר המיוחד שנוצר בין עדי אלטשולר לכפיר קובי, אז ילד בן 3. החברות בין עדי לכפיר החלה כשעדי בת ה- 12 התנדבה במסגרת איל"ן ופגשה את כפיר, ילד עם שיתוק מוחין קשה, שמח וחברותי שללא קשר למוגבלותו הפיזית, היה גאה בעצמו ורצה להיות שותף לכל המתרחש סביבו.

בזכות אופיו המיוחד של כפיר וכישוריו החברתיים, נחשפה עדי לצורך שלו במסגרת חברתית בשעות אחר הצהריים. בשלב מאוחר יותר התברר לה שיש עוד עשרות אלפי ילדים אשר כמו כפיר, מתקשים לקיים חיי חברה טבעיים בגלל מוגבלותם. "דרך הביטחון העצמי של כפיר והאמונה שלו בעצמו התפתחה תחושת המסוגלות שלי והאמונה שלי בעצמי. כפיר יצר מקום ומשמעות עבורי ואני עבורו, ויחד יצרנו את כנפיים של קרמבו", מסבירה עדי מה הניע אותה להקים את התנועה.

הקשר שנוצר בין כפיר ומשפחתו לבין עדי, עורר בעדי המתבגרת את הצורך והמוטיבציה להקים תנועת נוער עבור ילדים עם צרכים מיוחדים – תנועת נוער שתהווה מסגרת חברתית בלתי פורמאלית, בה יקיימו חיים חברתיים ותרבותיים מלאים. המטרה היא, לקלוט ילדים רבי נכויות (מגבלות פיזיות/ קוגניטיביות/ מרחביות/ חושיות/ תקשורתיות) ולספק מענה לצרכים החברתיים שלהם, כדי שיוכלו לפתח מיומנויות חברתיות, בינם לבין עצמם, ובינם לבין החונכים שלהם. בשיתוף עם חברת מט"ב (עמותת "מטפלות בית"), משתתפת בכל פעילות עובדת סיעודית, המסייעת לחניכים עם הנכויות הקשות להתפנות לשירותים מבלי לפגוע בכבודם או בכבוד החונכים שאיתם.

פעילות קבוצתית לצד חניכה אישית

'כנפיים של קרמבו' מקיימת פעילות חברתית-חינוכית בלתי פורמאלית פעם בשבוע בשעות אחה"צ, במודל של חונכות אישית-במסגרת קבוצתית. כיום, כוללת התנועה 350 חניכים ו- 720 חונכים, כאשר גילאי החניכים הם 6-21 וגילאי החונכים, החל מ-14 ועד גיוס לצה"ל, מרביתם בני נוער מהחינוך הרגיל. הפעילות, כמו בכל תנועת נוער אחרת, מתמקדת בהמחשת נושאים אקטואליים והעברת מסרים ערכיים סביב תאריכים בעלי משמעות מסורתית ולאומית. כמו כן, התנועה עוסקת בנושאים חברתיים שעל סדר היום: לא לאלימות (דיון ברצח רבין), אפליה וגזענות, איכות סביבה, שבויים ונעדרים, בניית קהילה, תקשורת בינאישית, אמנות, ספורט, תרומה לקהילה ופתוח אישי.

בין היתר, מקיימת התנועה שיתוף פעולה עם ארגון "גשר" (מרכז חינוכי להעמקה ולדיאלוג בנושאי זהות יהודית וחברה ישראלית) להעברת פעילויות בנושא ישראליות, זהות ומנהיגות יהודית (בסניפים הפועלים בקרב אוכלוסיות לא יהודיות, הפעילות מתמקדת, כמובן, בדת הרלוונטית).

כל נושא בא לידי ביטוי, כאמור, באמצעות פעילות קבוצתית המועברת באופן המתאים לגיל ולצרכי החניכים בקבוצה. בין הפעילויות: הצגות, הקראת קטעי קריאה, שיחה, יצירה ועוד.

לתפקידו של החונך האישי בפעילות זו משמעות גדולה – הוא מתווך, מסביר ומסייע לחניך להבין ולהשתתף ככל שניתן בפעילות. תמיכתו מלווה את החניך והופכת לחברות מיוחדת ואישית, כאשר במהלך הקשר מבקר החונך בבית החניך, כדי להכיר מקרוב יותר את הרקע המשפחתי ואת צרכיו החברתיים.

הפעילות הקבוצתית ב"כנפיים של קרמבו" תורמת להגברת המודעות והנגישות החברתית של אוכלוסיות מיוחדות, תוך מתן מענה לצרכיהם הרגשיים והחברתיים והשתלבותם בחברה הישראלית. התנועה מסיעה את הילדים מבתיהם אל הפעילות ובחזרה ובכך מאפשרת גם להוריהם מספר שעות של פנאי לעצמם וליתר בני המשפחה.

חברות לכל דבר

גאיה אלון, 15 וחצי, מתנדבת כחונכת בסניף הוד השרון כבר שנה שנייה, שמעה על 'כנפיים של קרמבו' דרך חברה ומאז, משכנעת רבים מחבריה להצטרף, לתרום וגם לקבל הרבה בחזרה. החניכה שלה, שביניהן נוצר "חיבור מיידי" היא מאי אופיר, נערה כמעט בת 13.

מה עניין אותך ב"כנפיים של קרמבו"?

"עניין אותי להדריך ולעבוד עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים, גם בגלל שאימא שלי עסקה בכך בעבר והתחום לא היה זר לי וגם כי ראיתי בזה אתגר מיוחד".

לא היו חששות מכך שאולי לא תסתדרו?

"מאד התרגשתי וכן, היו בהתחלה קצת חששות, אבל הם חלפו מהר עם המפגש הראשון. הקרח ביני לבין מאי נשבר מייד".

גאיה ומאי נפגשות באופן קבוע, מדי שבוע, בסניף. לעיתים, גם בפעילויות בלתי שגרתיות שמארגן הסניף בימים אחרים ובביקורי בית שעורכת גאיה מדי פעם, בביתה של מאי. "בכל מפגש אנחנו קודם כל מדברות, מתעדכנות, ומשתתפות יחד בפעילות. הקשר בינינו הוא לא של עזרה, אלא חברי לכל דבר. אנחנו משוחחות על בגדים ועל הרבה נושאים אחרים שאני נוהגת לדבר עם חברות שלי".

מה העניקה לך התנדבות זו, ברמה האישית?

"ההתנדבות פתחה בפניי עולם אחר – לא ידעתי מה זה בדיוק צרכים מיוחדים ועכשיו כשאני רואה ברחוב אנשים עם מגבלות, זה לא נראה לי בכלל חריג. דרך הפעילות בכנפיים של קרמבו, למדתי להבין יותר ולקבל אנשים שונים ממני. בנוסף, יש לי היום הרבה יותר חברים, גם מקרב החונכים וגם מקרב החניכים".

יש משהו שמייחד את הפעילות ב'כנפיים של קרמבו'?

"בניגוד להתנדבויות אחרות שחוויתי, כאן אפשר לראות תוצאות מידיות – חניכים מאושרים ומרוצים. לשמוע את ההורים של מאי מתקשרים אחרי פעילות לספר לי כמה היא נהנתה וכמה היא מתגעגעת, זו תחושה נפלאה. שכנעתי כבר הרבה חברים טובים שלי לבוא להתנדב. ממליצה בחום לבני נוער בגיל שלי להצטרף".

לפרוס כנפיים ולהגיע לכל מקום

אחד ממאפייני התנועה הוא התחדשות מתמדת ורענון נושאי הפעילות, מתוך מטרה למלא באופן שוטף אחר צרכים ורצונות משתנים. לשם כך, כל סניף מיוצג על ידי ועד מנהל צעיר – המורכב מחניכים שמציעים רעיונות לשיפור פעילות הסניף ומחונכיהם, המסייעים להם בהצגת רעיונות אלה.

כיום מפעילה 'כנפיים של קרמבו' 13 סניפים אזוריים ברחבי הארץ: מעיין ברוך (איזור הגליל העליון), טבריה, כוכב יאיר-צור יגאל (והאזור), הוד השרון (אזור השרון), רעננה, מודיעין (מכבים, רעות, לפיד), יבנה, אשקלון ובאר שבע (וישובי הסביבה), תל אביב (שכונת התקווה) נתניה, נצרת עילית, וירושלים. לכל סניף צוות מוביל המורכב מבני נוער בני 17-18 ועוסק בין היתר בקשר עם החונכים ובגיוס חונכים-מתנדבים חדשים. חברי הצוותים מגיעים לבתי ספר ועורכים פרזנטציה מרתקת ומרגשת מול התלמידים, המדגישה את ערכי הפעילות והסיפוק האישי החשוב שנובע ממנה.

הרחבת מעגל החניכים מתבצעת בתיאום עם לשכות חברתיות והמחלקה לחינוך מיוחד.

התנועה מבקשת להגיע לכל עיר ואם במדינת ישראל והיא אינה מוכרת על ידי משרד החינוך (בעיקר, עקב הדרישה ל-2500 פעילים). "פעילותנו נשענת על תרומות של גופים עסקיים וקרנות פילנתרופיות, כאשר אילוץ זה אינו מאפשר לנו להתרחב ולגדול כפי שהיינו רוצים ואינו מאפשר לנו להציע את השירות המיוחד שלנו לעשרות אלפי צעירים עם ובלי צרכים מיוחדים", מסבירה אופירה רותם, מנכ"לית התנועה. "מבחינת סדר גודל של עלויות, פתיחת סניף חדש עומדת על כ- 150,000 ש"ח, כולל הסעות החניכים, הכשרת החונכים, מחנה קיץ, מדי תנועה, תפעול שוטף של הסניפים ועוד, כך שמדובר בהשקעה גדולה ולא מובנת מאליה".

הכרה ציבורית – מוטיבציה גדולה להמשך

מאז הקמתה, זכתה 'כנפיים של קרמבו' בפרסים ובאותות רבים, ביניהם: "הדלקת משואה ביום העצמאות ה 60 למדינת ישראל" – בשם תנועות הנוער ובני הנוער המתנדבים; ו"אות הנשיא למתנדב" בשנת 2009 על עשייה למען שינוי חברתי של בני הנוער הפעילים. בנוסף, בשנת 2010 נבחרה 'כנפיים של קרמבו' על ידי עיתון "מעריב" כתנועה החברתית של העשור.

לאחרונה, זכתה התנועה ב"תו האפקטיביות של מידות" והינה אחת מ- 80 עמותות בלבד במדינת ישראל, הזכאיות לשאת בגאון את התו. משמעות התו היא שהעמותה מתנהלת בהתאם ליעדיה ולמטרותיה ביעילות מרבית, כך שתרומות הניתנות לה מגיעות למטרה שלשמה נתרמו.

ממתק של תנועה – קרמבו כהשראה

קרמבו הינו ממתק ישראלי אהוב. עקב עדינותו הוא נארז באופן ידני, וכך גם התנועה וחזונה- טיפול הנעשה בעדינות וברגישות בכל חניך, במטרה לסייע לו לפרוש כנפיים, על אף המגבלות, ולממש בהצלחה את יכולותיו.

* שירלי גולן — כתבת ועורכת תכנים, מכון יסודות יוזמות חברתיות