מאת: יאיר אפטר ואורי גדס אילני
פורסם ב: עיתון יסודות – גיליון 4

סביב השימוש בקנביס התפתחה תעשייה שלמה הן של פרודוקטים והן של מונחים. הגראס הוא גם "ירוק" , "דשא" , "נענע" ותערובת שלו יחד עם טבק נקראת "קססה". גם לחשיש יש שמות רבים בהתאם למוצאו ולטיבו כגון: "ג'ראס", "קרים", "קרים מלאנה", "שמן חשיש", "ג'ראס הודי", "חשיש מרוקאי" ועוד. את הקנביס מעשנים ב"באנג", "בקבוק" , "מכשיר" או בסיגריה מגולגלת כגון "ג'וינט", "צינגלה", "ירושלמית", "קטנה", "טיל" ועוד. יש ניירות גלגול (ריזלה בשפת החברה), יש "קססונית" כדי להכין קססה, צריך "צינור" או "מבחנה" כדי להשלים את הבאנג, ואם רוצים לפורר את החשיש אפשר לרכוש "חמשיש" כמעט בכל פיצוציה סטנדרטית. ניתן לומר די בוודאות שהקנביס בישראל הפך מזמן לאייקון תרבותי הכולל בתוכו את כל המרכיבים הדרושים להיות כזה: שפה, סמלים, מחירון, אופנה ואפילו יחצנים (למשל עלה ירוק).

להלן מילון מושגים בסיסי:

ג'וינט: ג'וינטים הנם סגריות אותן מכינים מקססה אותה מגלגלים בנייר גילגול בצורת סגריה עם פילטר.

קססה: תערובת של טבק וגראס או טבק וחשיש לעישון בג'ויינט, באנג וכד'

באנג: הבאנג מהווה כלי לעישון חשיש וגראס. הבאנג מורכב מכלי קיבול המכיל מים כשדרכו עוברת צינורית שבצידה האחד במים ובצידה השני מורכב הראש אותו ממלאים בקססה.

חשיש: החשיש הינו עיבוד של צמח הקנאביס בו מערבבים את השמן המופק מפרחי הצמח עם חומרים מייצבים שונים. לחשיש יש שמות שונים על פי מקור הפקתו כגון אפגן, ג'ראס הודי מנאלי קרים ועוד.

גראס: התפרחת של צמח הקנאביס המשמשת לעישון בג'וינט או בנג. נמכר בד"כ בשקיות של 25 גרם בעלות של 100-200 ₪.

בוף: גוש קטן של חשיש

סוליה: הצורה בה נארז חשיש באופן סיטונאי. משקל סוליה נע בין 100-200 גרם.

ג'אראס: חשיש הודי.

סוטול: התחושה האופורית בעקבות העישון.

T.H.C: החומר הפעיל בקנאביס המעורר את התחושה האופורית.

מאנצ'יז: כינוי למצב של תאבון בולמוסי התוקף מעשנים לאחר עישון הגראס.

סשן: התכנסות של חבורה על מנת לעשן יחדיו מהמילה Session באנגלית.

כיפקפה: קפה שחור בו מבשלים גוש חשיש.

קססונית: כלי לשמירת הקססה (תערובת העישון) שנותרה בעקבות הכנת החומר.

דילר: סוחר כבד המתעסק בכמויות סיטונאיות.

פושר: סוחר המתעסק בכמויות קטנות.

ספייס קוקיס: עוגיות בראוניס האפויות עם חשיש או גראס המומס בחמאה.

מריחואנה רפואית: ידוע ששימוש במריחואנה מועילה לחולים במקרים רבים הן כחומר משכך כאבים והן כמעורר תיאבון ועוזר לחולים קשים הנאלצים לעבור הקרנות וטיפולים כימוטרפיים. המריחואנה הרפואית ניתנת בעיקר לחולי סרטן, איידס וקרון .

צ'ילום: פייפ מוארך המשמש לעישון חשיש. נפוץ בהודו.

יום המריחואנה: בישראל, שבה אסור השימוש במריחואנה על-פי פקודת הסמים המסוכנים, התקיים ב 1998 האירוע הראשון של יום המריחואנה. מאז, בערך כל שנתיים מתקיים אירוע דומה, האירוע הגיע לשיא, עם קהל של קרוב לעשרת אלפים איש ב-2004, באירוע שפוצץ על ידי המשטרה. מאז 2006 כמות המשתתפים באירועים אלה מגיעה לכמאה משתתפים.

מפלגת עלה ירוק – מפלגה הדוגלת בלגליזציה של צמח הקנאביס, של המריחואנה ושל החשיש. בבחירות לכנסת ה 14 (2006) ניסתה המפלגה להיכנס לכנסת בפעם השלישית וזכתה ל- 40.000 קולות. מספר קולות שלא אפשר למפלגה לעבור את אחוז החסימה.

קופי שופ: בתי קפה המוכרים את מיטב תוצרת הגראס באמסטרדם. בכל קופי שופ יש תפריט עם סוגי החומר הנמכרים במקום לצד תפריטי אוכל ושתייה רגילים.