מאת: נאווה לרנר
פורסם ב: עיתון יסודות – גיליון 11

לרוב ההורים קל מאד לתקשר עם ילדיהם בנושאים כמו שעורי בית, לבוש, סיגריות ואוכל. כשמדובר בתקשורת על יחסי מין שם מסתיימת התקשורת. רוב ההורים מעדיפים שאת שעורי חינוך מיני יעשו המורים בבית הספר העיקר שההורים לא יצטרכו לדבר עם ילדיהם על סקס.

מניסיוני כיועצת למיניות האמת העצובה יותר זה עד כמה קשה לבני זוג לדבר על סקס בניהם, ואת הקושי הזה הילדים סופגים בבית. ללא מילים. בחברה שלנו המסר הנפוץ הוא ש"על סקס לא מדברים" נקודה!!!

את המיתוס הזה חייבים לנפץ. חובתם של הורים לדבר עם ילדיהם על יחסי מין ולהקנות לילדיהם את אותם ערכים שיהיו הבסיס לסקס חיובי בחייהם.

לאחר מחקר ארוך ושיחות רבות עם צעירים ומבוגרים כאחד נולדה הפירמידה למיניות חיובית. הפירמידה היא כלי שימושי גם להורים וגם למחנכים שמסבירה בצורה ברורה מהם התנאים המוקדמים למיניות חיובים שבלעדיהם לא יתכן שהסקס יהיה כייף. וכיוון שמטרת עיסוקנו במין הוא להנאה (ולעיתים מאוד רחוקות להבאת ילדים לעולם) מצאתי שדרך הפירמידה אפשר להעביר מסר זה.

לצערי בבתי ספר, בשעורי חינוך-מיני, עדיין מעבירים מסרים שליליים על סקס. במיוחד עד כמה סקס הוא קודם כול אקט מסוכן. יש את המחלות, יש הריונות לא רצויים, ליקויים, סטיגמות חברתיות ומיתוסים חברתיים שליליים. כל המידע הזה הוא מפחיד מאד ולא תואם את המסר שהנוער קולט מהמדיה. בסרטים באינטרנט ובסיפורים של החבר'ה סקס זה דבר נפלא, זאת חוויה מדהימה לכולם! במדיה הכול אפשרי אך במציאות היום יומית של בני נוער אין הם חווים סקס "כמו בסרטים".

התפקיד של ההורים זה להיות מנחים בין המציאות לבין הסרטים. זה תפקיד לא פשוט ובמעגל כלל התפקידים הוא תפקיד שבדרך כלל בורחים ממנו. "הילדים יודעים יותר מאיתנו" אני שומעת מהורים "הם יכולים ללמד אותנו על סקס!".. כך אנחנו מגיבים בגלל המבוכה שלנו. כמה שגויה גישה זאת. קשה לנו לשבת עם ילדנו ולדבר על נושאי מין שהרי גם אתנו לא דברו ואין לנו את המודל לחיקוי. אנחנו משאירים לאינטרנט להיות המחנך והמנחה וזה אינו ממלא את התפקיד. אם נדבר בבית על סקס גם בנוכחות הילדים בדרך זו נלמד אותם שעל סקס כן מדברים. זה הצעד הראשון. משם זה כבר יותר נוח מכיוון שעל ערכים כמו שיווין, הסכמה הדדית ואמון הדדי לא קשה להסביר. נושאים אלה אינם קשורים ישירות לסקס ולכן אינם אמורים לגרום

למבוכה וקושי. היופי של הפירמידה היא שהיא מאפשרת לבני נוער לראות את נושא המיניות ברוח שבמרכזה אלמנטים של הנאה, תשוקה, ועונג. הנחה בסיסית היא שמיניות בריאה גורמת לסיפוק אישי ומעצימה את ערך הקשר הבינאישי. המטרה היא לאפשר לבני נוער לראות את נושא המיניות שלהם בהקשר חיובי. זאת, על ידי הגשמת ערכים בסיסיים המהווים תנאים מקדימים לקיום יחסי מין כגון: כבוד הדדי, אמון, שוויון, תקשורת פתוחה, הסכמה הדדית ובטחון מפני פגיעה נפשית או גופנית, וללא אספקטים חברתיים שליליים. אלו התנאים למיניות בשלה ומענגת.

לסכום: "המידע הסודי" שמין צריך להיות כיף, הוסתר מהנוער שלנו וכעת הגיע הרגע לחשוף את האמת. אנחנו כמחנכים למיניות מבינים את חשיבות התמיכה במיניות חיובית ואת היתרונות הכרוכים בה.

מטרת השיח והדרכה מהורים ומחנכים, לשיטתי היא, להקנות לבני נוער תפיסת מיניות ברוח חיובית כשבמרכזה אלמנטים של הנאה, תשוקה, פנטזיה ואורגזמות. תפיסה חיובית זו משלבת את הידיעה המוחלטת שמין הוא כיף ומהווה עונג משמעותי וחשוב בעולמנו.

* נאווה לרנר— מחנכת ומטפלת מינית