מאת: אורי גדס אילני
פורסם ב: עיתון יסודות – גיליון 2

מאמר זה מנסה לעשות סדר בכל הקשור לסמים הזיוניים. ננסה להבין מה הם סמים הזיוניים בכלל וסמים הזיוניים בתרבות הפנאי בפרט ואת ההשפעות של חומרים אלו על התודעה.

אם נשאל כל אדם ממוצע ברחוב מה משמעות המושג "פצצות לגבות" ומה הוא מקורו, ספק אם הוא יידע לענות נכונה, אם כי ברור כי ייקשר את המושג לשפת הסלנג של הנוער כיום. אולם מקורו של המושג אינו בנוער של שנות ה-2000 ופירושו אינו קשור למלחמת לבנון השנייה או לקסמים בשדרות.

המושג "פצצות לגבות" נולד אי שם בשנות ה-80 המאוחרות, כאשר תרבות הטראנס ומסיבות הטבע חדרו עמוק לשוק הבילוי הישראלי והוא ביטא מצב נפשי של הזיות ועיוות חושי בעקבות נטילת סמי הזיה. צריכת סמי הזיה בישראל הייתה נפוצה בעיקר בקרב צעירים בני 20-30 שיצאו לחגוג ביערות הכרמל, בהרי ירושלים או במרחבים האינסופיים של הערבה, כאשר השילוב בין נוף פראי, מוסיקת טראנס קצבית וסמי הזיה, היה שילוב מנצח ששרידיו קיימים עד היום, אם כי בעוצמה פחותה. יחד עם זאת תרבות נטילת סמי ההזיה והסלנג המחובר אליהם לא נעלמו כלל. סמי המסיבות ההזיונים אשר נלקחים לא רק בהודו הרחוקה או בדרום אמריקה הפראית, אלא גם במעונות סטודנטים באוניברסיטה, במסיבות סוף שנה בתיכונים או סתם בזמן שקיעה רומנטית על חוף הים, הנם חלק מהותי בתרבות הפנאי של בני הדור הצעיר כיום, כבר מגילאי 14-15 ועד לשנות ה-30 המאוחרות.

ישראל מוצפת בסמי הזיה שונים והיא נחשבת כיום למוקד משיכה לצרכנים של סמים כאלו ולסוחרים שיספקו את הסחורה. בין הסמים הנפוצים ניתן למצוא כמובן את ה "טריפ" – חתיכת קרטון קטנה הטבולה בחומר הנקרא L.S.D, המוכר והידוע משנות ה-60 בארה"ב. כיום בישראל ניתן להשיג את ה"טריפ" גם כנוזל המכונה בשפת הצרכנים "ליקוויד". סם ה"אקסטזי" שנצרך בישראל בכמויות נכבדות, מיליוני כדורים בשנה, וגם הוא נמכר כיום כנוזל "טיפות M.D.M.A" – יכול לגרום להזיות שמיעה וראייה לצד פגיעה בתפקוד מרכז הרגשות במוח (המערכת הלימבית). גם ה"קוקאין", שצריכתו יכולה לגרום להזיות, נחשב כיום לפופולארי מאוד במסיבות ומועדוני ריקודים, אם כי בשל עלותו הגבוהה יחסית, בד"כ ידם של בני נוער אינה משגת אותו.

בנוסף ניתן כמובן למצוא סמי הזיה שונים בקיוסקים המכונים גם "פיצוציות". ה"חגיגת" מוביל כיום בראש סמי הפיצוציות, גם אם הוא לא חוקי. אליו מצטרפים סמים רבים ששמותיהם משתנים כל העת כגון: צונאמי, יסמין, דרגון פלאיי ועוד. סמי הזיה נוספים ניתן להשיג מסוחרים אשר עוסקים בסחר לא חוקי של תרופות ותכשירים רפואיים. אחד הידועים ביותר הנו ה"קטמין", סם הרדמה חזק המשמש למשל לטיפול בסוסים. "דבק מגע" יכול גם הוא לגרום להזיות, כאשר הוא נצרך בכמויות גבוהות ולמעשה זהו חומר מאוד נפוץ בין המתבגרים, בעיקר בשל היותו חוקי. צמחים למיניהם, כולל כאלו שיתכן וצומחים בגינה מאחורי הבית שלנו יכולים גם הם כמובן להפוך לסם מסוכן כגון ה"דטורה" המפורסם, בעל הפרח הלבן והקוצים החדים, שזרעיו רעילים ומסוכנים מאוד. יחד עם זאת מעטים המקרים בהם ידוע על שימוש בצמח זה כסם.

ישנם כמובן, גם את "פיטריות ההזיה" (פטריות הקסם) אשר מגיעות היישר מאמסטרדם או הודו ונוחתות בישראל חלקם לאחר שהוזמנו באמצעות האינטרנט, זאת למרות שהצרכן הישראלי ידוע כשומר מרחק מפטריות הקסם בארץ ומחכה בד"כ להזדמנות להשתמש בהן מעבר לים.

למרות הרשימה המכובדת הנ"ל, חשוב להדגיש כי למעשה גם סמים הנחשבים "רכים" יחסית יכולים לגרום להזיות שמיעה ו/או ראייה ולעיוות בתפיסה החושית. רבים ממשתמשי המריחואנה או החשיש מדווחים כי הם חוו הזיות במהלך שימוש בצמח ה"קנביס". גם אלכוהול בכמויות נכבדות יכול לגרום לפגיעה בתפיסה החושית למרות שהוא לא נחשב סם הזיה.

קשה לבקש מאנשים שחוו הזיה בעקבות סמים להסביר את אשר חוו. גם דר' הופמן המפורסם, שחווה את השימוש ב L.S.D, כבר בשנות ה-30 של המאה העשרים לא הצליח לתאר במדויק את אשר חווה. יחד עם זאת, חשוב להבהיר כי הזיה מסמים היא למעשה פגיעה בתפקוד התקין של המוח. הפרשנות שנותן המוח למסרים המגיעים מהחושים אינה תואמת את המציאות. מבחינת צרכן הסמים, המציאות המתגלה לו בזמן ההזיה יכולה להיות שונה בתכלית מזו שאכן קיימת. מכאן, המרחק להתנהגות מסוכנת וקטלנית מתקצר.

"פצצות לגבות" זהו לא רק סלנג של בני נוער, אלא תפיסת עולם, דרך חיים ומציאות שעולה על כל דמיון, שניתנת להבנה רק אם משתמשים בסמים.

* אורי גדס-אילני מרצה ומנחה קבוצות בנושא התנהגויות סיכון וגיל ההתבגרות .