מאת: פרופ' חיים עומר
פורסם ב: עיתון יסודות – גיליון 8

ידוע לכל, כי הסמכות של פעם איננה קיימת עוד. הורים ומורים לא זוכים למעמד, לכבוד ולכוח שפעם היו מנת חלקם. רבים מתגעגעים למצב שהיה פעם, אך אחרים זוכרים גם שהסמכות של פעם היתה לעתים שרירותית, כוחנית ואף נצלנית. מה שברור הוא שגם אם נרצה בכך, לא ניתן עוד להחזיר את הסמכות של פעם על קנה, כפי שהיא הייתה. זאת כי התנאים החברתיים, הערכים בחינוך ילדים, והתמיכה מקיר אל קיר שתחזקה סמכות זו לא קיימים עוד. אנו זקוקים, על כן, לתפיסה חדשה של סמכות: סמכות שתהיה מתאימה להורה ולמורה בדורנו, לחברתנו, ולערכינו על גידול ילדים.

הסמכות החדשה נבדלת מן הסמכות של פעם בכל המרכיבים שהפכו את הסמכות של פעם לבלתי קבילים עבורנו. למשל: הסמכות של פעם היתה מבוססת על "דיסטנס", ואילו הסמכות החדשה מבוססת על נוכחות; הסמכות של פעם שאפה לשלוט על הילד, ואילו הסמכות החדשה מעריכה את האוטונומיה של הילד; הסמכות של פעם שאפה לניצחון מכריע בכל עימות, ואילו בעל הסמכות החדשה פועל על פי העקרון: "לא צריכים לנצח, אלא רק להתמיד!" בעל הסמכות של פעם היה ראש ההיררכיה והבלתי מעורער בבית או בכיתה, ואילו בעל הסמכות החדשה הוא הנציג של רשת מבוגרים (הורים, מורים, קהילה) המסמיכה ומגבה אותו; בעל הסמכות של פעם לא ראה את עצמו אחראי לתהליכי הסלמה בינו לבין הילד: אם האיומים והעונשים החריפו, הילד היה האשם הבלעדי בכך; בעל הסמכות החדשה רואה את עצמו אחראי לתרומתו ל"ריקוד ההסלמה" שכולל אותו ואת הילד; בעל הסמכות של פעם שאף להגיב מידית ובחזקה על כל ניסיון לערער את מעמדו; בעל הסמכות החדשה מעדיף התמדה והשהייה מתוכננת על מידיות בלתי מחושבת. אפיונים אלה יוצרים קלסתרון חדש המגדיר סוג של סמכות שונה בתכלית מן הסמכות לה הורגלנו. יתרונותיה של התפיסה הנוכחית רבים: הורים ומורים מקבלים את המושג ואת האמצעים המממשים אותו בצורה חיובית ביותר; החדרת הסמכות החדשה מלווה בהקטנה ברורה של רמות ההסלמה בבית ובביה"ס; הסמכות החדשה גואלת את ההורה והמורה מן הבדידות שהחלישה אותם בעבר; והחשוב מכל: הסמכות החדשה הוכחה בסדרה של מחקרים כמקטינה משמעותית את האלימות, הסרבנות והתנהגויות הסיכון של ילדים ונוער.

כדי להדגים את תהליך ההתמודדות של מורה ברוח הסמכות החדשה נתייחס למצב אופייני למדי בבתי ספר:

הדר בן ה-14 התחצף למורה למתמטיקה. המורה, שעד אותה נקודה התייחסה בספק להיערכות החדשה בבית הספר בנושא שיקום הסמכות המורית, הרגישה הפעם שהיא עלולה לנחול מפלה קשה בעימות חזיתי עם הדר. על כן, היא החליטה לבדוק את האפשרות, שהייתה קיימת מתחילת השנה, לקבל תמיכה מ"קבוצת התגובות" של המורים. קבוצה זו הציעה את תמיכתה לכל מורה שנתקל בהתנהגות פוגעת או עוינת מצד ילדים או הורים. בהתייעצות עם קבוצת התגובות הוחלט לצרף את המורה לספורט (בין היתר משום שהדר היה ספורטאי מצטיין) למורה למתמטיקה לטיפול באירוע. המורה לספורט ישבה ליד המורה למתמטיקה, כשזאת התקשרה להורים של הדר. היא השיגה את האם וסיפרה לה על האירוע, הוסיפה שהמורה לספורט יושב לידה, והציעה שיתוף פעולה בין שלושתם בחיפוש אחר פתרון לבעיה. האם שאלה מדוע המורה לספורט מעורב. המורה למתמטיקה ענתה: "יש לנו כלל בבית הספר: כל פגיעה במורה היא עניינו של כל צוות המורים!" שלושתן קבעו להיפגש למחרת בבית הספר כדי להחליט על תגובה משותפת. הדר נקרא להצטרף מספר דקות לאחר תחילת השיחה. המורה לספורט פתח ואמר לו שמטרת הישיבה המשותפת היא לחשוב יחדיו על פעולת תיקון, שתאפשר להדר להימנע מהשעיה ותתקן את פגיעתו במורה למתמטיקה. הדר, שהופתע מן ההיערכות המשותפת של שני המורים ואמו, הסכים להתנצל ולהתחייב לפעולת תיקון, בה הוא יעביר שלוש שעות של אמון בכושר גופני לקבוצת תלמידים צעירים מן החינוך המיוחד. בסיכום הפגישה נקבע שהמורה למתמטיקה תדווח על הסיכום בפני הכיתה, אך שהדיווח יעשה מתוך שמירה על כבודו של הדר. למחרת, דיווחה המורה למתמטיקה לכיתה על הפגישה ועל הסיכום עם הדר. המורה ספרה במפגש של חדר המורים שהיא מעולם לא הרגישה כה נתמכת ורגועה בטיפול בתלמיד ובכיתה בעקבות אירוע מעליב.

הורים ומורים כאחד מגדילים את יכולתם להתנגד בצורה נחושה אך בלתי אלימה ובלתי מסלימה עם אלימות, התנהגויות הרסניות, כאוס, חוסר משמעת והתחצפות. בתהליך בניית הסמכות החדשה כל הורה מתחבר לבני משפחה, להורים אחרים, ולמורים של ילדיו; כל מורה מתחבר למורים אחרים, להורים ולגורמי קהילה שונים. בספר מפורטים מסלולים רבים ליצירת חיבורים אלה ולהתגברות על המשברים המאיימים על הקשר בין דמויות הסמכות השונות. תוצאת התהליך היא חיזוק הדדי של כל בעלי הסמכות: הורים, מורים ובעלי תפקיד בקהילה מוצאים את עצמם מחזקים אחד את השני בעצם התהליך בו הם מחזקים את עצמם. בספר "הסמכות החדשה: משפחה, בית ספר, קהילה" מוצגים סדרה של כלים מעשיים למימוש תפיסה זו. הורים לומדים כיצד להגביר את "ההשגחה ההורית" שהיא למעשה הפעילות ההורית הבדוקה לצמצום התנהגויות סיכון של נוער. מורים לומדים כיצד לבנות רשת של הגנה ותמיכה הדדית, כיצד לשנות מן היסוד את יחסיהם עם הורים, וכיצד להביא לכך שהילדים יבינו שהאינטרס שלהם הוא לשתף פעולה עם השינוי.

פרופ' חיים עומר, מרצה באוני' ת-א. מחבר הספר "הסמכות החדשה: משפחה, בית ספר, קהילה"