מאת: ד"ר מירי רוזמרין
פורסם ב: עיתון יסודות – גיליון 24

מפעם לפעם צצים עוד ועוד סיפורים מזעזעים על קבוצות נערים צעירים שאונסים נערות. לא תמיד מדובר על כפייה בכוח פיזי, לפעמים מדובר על כפיה באיומים ולפעמים לא ניתן להצביע על כפיה ברורה אלא על שיתוף פעולה, לעיתים אף נלהב, כמו במקרה אייל גולן ופמלייתו. הורים רבים מודאגים מכך שבנותיהן הנערות הופכות לפעילות מינית בגיל צעיר ותוך כך הופכות גם לפגיעות לאלימות. הורים רבים מרגישים כי עצם החשיפה המינית של נערות בגיל צעיר היא אלימה גם אם אין מדובר באונס קבוצתי. אבל לא הרבה הורים יודעים מה לעשות.

הבעיה היא בחברה: ילדים הפכו בה ליצורים מיניים. אנו מציגים בנות באמצעות אותם ייצוגים בהם אנו מציגים נשים. פרסומות לבגדי או לנעלי ילדות מציגות ילדות באותן תנוחות שאנו מכירים מפרסומות עם נשים בעיתוני אופנה ששואבים את השראתם מעיתוני פורנו רך כמו "פלייבוי".

יתרה מכך: גם היום, כשלכאורה האופק פתוח הן לבנות והן לבנים, נערות עדין נמדדות על ידי סביבתן, כמו גם על ידי הוריהן, באמצעות המראה שלהן. מגיל קטן אנו מחמיאים לבנות בעיקר על מראן ומלמדים אותן שמה שחשוב זה קודם כל איך הן נראות. "איך את נראית" לא קשור ל"איך את מרגישה" אלא ל"כמה את סקסית", כלומר כמה גברים רוצים אותך. מהות המיניות שלך, אנחנו אומרים לנערה הצעירה, היא לא היכולת שלך ליהנות ולגלות את גופך אלא כמה גברים חושקים בך.

את הבנים אנחנו מלמדים ש"להיות גבר" זה לכבוש. גבר תמיד רוצה לעשות סקס. לא משנה באילו תנאים. יש אבות לא מעטים שכחלק מהחינוך של בניהם לוקחים אותם לחוות את החוויה המינית הראשונה שלהם עם זונה. עבור אותם אבות ובניהם הרצון של האישה, האנושיות שלה והדיאלוג עימה מיותרים. אישה היא אובייקט שקונים תמורת כסף ואם אפשר בלי כסף מה טוב. האישה בהקשר זה היא אובייקט לשימוש והגבר הוא צרכן או "גנב". גם ההורים המחנכים את בניהם באופן כה מעוות ויתרו למעשה על תפקידם החינוכי בעניין המיניות והשאירו אותו לפורנו. החשיפה של ילדים צעירים לחומרים האלה יוצרת בתודעתם דימוי מעוות של מהי מיניות תקינה ואיזה דיאלוג אנושי צריך להתקיים כחלק בלתי נפרד מסקס בין בני אדם.

השינוי החברתי צריך להיות עמוק. כחברה עלינו להיות ביקורתיים יותר לגבי האופן בו אנו מחנכים צעירים למיניות. החינוך לא מגיע רק דרך הבית או בית-הספר אלא נובע גם מהאופן בו המיניות מיוצגת בתקשורת, בפרסומות ובמרחב הציבורי. אנחנו, כצרכני תקשורת, צריכים להתנגד לייצוגים ההופכים את הילדות ל"ממתק" ואת הבנים ל"טורפים". אנו צריכים להיות מודעים לנזק הרב של תוכניות כגון "היפה והחנון" ו"הרווק" בהן נערות הן מעין קישוט ופרס. נשים הן לא חפץ והשאלה לא צריכה להיות האם הגבר הוא מספיק חזק או מצליח בשביל שיותר לו "לקחת" לעצמו אישה יפה וצעירה. אנו צריכים להתעקש על כך שיציגו נערות ונשים כבני-אדם עם אופי, רצון עצמאי וזכויות אדם. אנו צריכים גברים שיהיו מספיק בטוחים בעצמם כדי שלא יתרגמו את ההצלחה שלהם למספר הבחורות שהם יכולים להשיג.

בתי הספר צריכים לגלות אומץ ולהתמודד עם נושא החינוך המיני לא רק כחינוך למין מוגן ומודעות למחלות והריונות לא רצויים אלא גם כהכוונה בנוגע לנושאים מורכבים של הסכמה, זיהוי צורות שונות של אונס והדיאלוג האנושי שחייב להתקיים כדי שמין ייחשב למבוסס על הסכמה. חשוב שבית הספר ייתן מקום לסדנאות למודעות והעצמה מגדרית שיאפשרו מרחב פתוח לשיחה עם נערות ונערים על הלחץ החברתי להיות "כוסית" ו"זיין" ועל הנזק הרב שיש בתביעות האלו.

ומה ההורים יכולים לעשות? נכון שבגיל הנעורים לחבר'ה יש הרבה יותר השפעה מאשר להורים. אבל את התפקיד ההורי צריך להתחיל הרבה יותר מוקדם. ההורים צריכים להסביר לילדותיהם שיש בהן הרבה יותר מאשר "ילדה יפה". אנו צריכים לחזק בבנים את הצדדים האמפאתיים שבהם. אנחנו, ההורים, נותנים את הרשות להיות שונים. אם נחזק את האמונה של הילדים בעצמם הם יוכלו להעז ולעמוד כנגד לחץ חברתי.

עלינו ליצור מרחב חדש לשיח על מיניות. הורים רבים מרגישים לא נח לדבר עם ילדיהם על מיניות ושמחים בסתר ליבם שהילדים יודעים הכול "מהאוויר". אבל יש לנו אחריות. כנשים וגברים בוגרים אנחנו יודעים שמיניות אמיתית היא לא כמו זו המוצגת בסרטי פורנו. כמי שהיו במערכות יחסים ארוכות אנחנו מבינים את מורכבות המיניות ואת החשיבות של דיאלוג אנושי מכבד כחלק בלתי נפרד ממנה. אם נעיז לדבר עם הילדים שלנו מתוך הניסיון שלנו נוכל לתת להם עוגן נורמאלי יותר להבנה מהי מיניות.

חשוב שנגיד לבנות שלנו: שמרו על הגוף שלכן שיהיה שמח. תרגישו אותו. שיהיה לו טוב, שישמח ויחזק אתכן. עשו עמו כל מה שעוזר לכן לבנות את עולמכן. לכו להרפתקאות בעיניים פקוחות. חזקו את הנפש והגוף שלכן כדי שתדעו להבחין בין טוב ורע, בין דרך מסקרנת לדרך מסוכנת. אל תסכימו להפסיק להקשיב לעצמכן ואל תמכרו את עצמכן בעד שום הון שבעולם.

ולבנים נגיד: אל תיתנו שישכנעו אתכם שאתם גסי-רוח ואלימים. אתם בעלי ערך ותהיינה בחורות שירצו אתכם בגלל מי שאתם ולא בגלל שכפיתם את עצמכם עליהן. סקס זה מפגש עם בן אדם לצורך הנאה משותפת. אם לא גרמת הנאה, אם לא אפשרת לאדם שמולך להיות אדם- נכשלת. אם לא ראית את האדם שבאישה מולך, לעולם לא תדע אם רצתה אותך או אם יש בך משהו שראוי לרצות.