זו המציאות, אבל אתם יכולים לבחור מי אתם ואיך תשפיע על הסביבה שלכם

מאת: תמר גור

אתמול נתקלתי בסיפור המופלא של Damon West. תקציר הסיפור: ילד נורמטיבי ממשפחה טובה, שחקן פוטבול מצליח ובעקבות פציעה ולקיחת משככי כאבים אליהם התמכר, התדרדר לפשע. הוא נידון למאסר של 65 שנים בכלא הכי שמור עם אסירי עולם. שם בחר בעקבות שיחה עם אסיר וותיק, שלא לתת לעולם הזה להשפיע עליו, במקום זאת הוא משפיע על העולם סביבו, משתחרר אחרי שבע שנים, לומד משפטים ומרצה על משפט פלילי ועל הסיפור שלו.

ולמה הסיפור הזה כל כך תפס אותי?

כי אני עובדת הרבה בתחום של שינוי מול נורמות חברתיות או ארגוניות ואחד המשפטים שחוזר על עצמו הוא – אבל זו המציאות, כולם ככה, ככה זה במדינה/בארגון, מה את מצפה, שנשנה את העולם?

ואני תמיד אומרת שיש לתשובה שני חלקים.

האחד – האם אנחנו מבינים שהאלטרנטיבה היא לא פעם לעשות דברים שאנחנו לא אוהבים, לא מאמינים בהם, שלא מביאים לחיינו את מה שהיינו רוצים, רק כי אנחנו חושבים שאין לנו ברירה.

השני – זה מדהים לפעמים לראות כמה אדם אחד שפועל אחרת, יכול להשפיע במהירות על הסובבים אותו. מתי? כשהוא במודע או שלא, בעצם פותח להם דלת לשינוי שהם רוצים אבל לא חשבו שאפשרי או לא העזו לעשות לבד. המצב השני בו אדם משפיע במהירות על הסביבה הוא כאשר רואים אותו משיג תוצאות שגם אחרים היו רוצים.

ואם תחשבו על זה, חייו של דיימון התהפכו והוא משפיע על הרבה אחרים, רק בזכות שיחה אחת קטנה עם אסיר וותיק.
ומה בעצם היה בשיחה הזו? בעזרת משל קטן ומדהים שותפו לשיחה גרם לו לשאול שאלות אחרות מאלו ששאל את עצמו, לזהות מציאות אחרת ואפילו סוגיה אחרת בה הוא צריך להכריע.

אחת השאלות הבסיסיות היא – את מי ומה אנחנו רוצים לשנות. כי אם אנחנו חושבים שאם לא נשנה את העולם אז זה חסר תועלת, אז אכן אין הרבה סיכוי שנצליח.

אבל אם אנחנו חושבים שאנחנו יכולים לשנות את עצמנו, את הסביבה המיידית שלנו, להשפיע על חיי הילדים שלנו, העובדים שלנו, התלמידים שלנו, השכנים שלנו ובכך להשפיע לפחות על חלקת אלוהים הקטנה שלנו וגם להפיץ טוב, אז יש הרבה יותר סיכוי לא רק להצליח, אלא להיות עם מוטיבציה לפעול.

ככה אנשים נהיים טבעוניים, מקימים עמותות, מרימים מיזמים, וככה אפילו מנהיגים, יזמים עסקיים ופורצי דרך פועלים. הם פשוט מחליטים מי הם רוצים להיות, מה הם רוצים שיהיה האפקט שהם מייצרים. הם לא חושבים שהם ישנו את כל העולם, רק מספיק ממנו כדי שזה יהיה שווה את זה.

הסיפור המלא באתר https://damonwest.org/index.html