תמי גור

למה חשוב להיות בקשר עם הורים אחרים?

למה חשוב להיות בקשר עם הורים אחרים?
דווקא בגיל ההתבגרות

אבל כולם ….!

איך את מצפה ממני לחזור בשעה כזו כשכולם נשארים? את רוצה שאני אלך לבד בלילה?

למה רק את צריכה להרוס  לי, לכולם מרשים….

אז מה אתה רוצה, שאני לא אצא עם חברים כי לאן שאני אלך אולי מישהו יביא אלכוהול?

הרבה הורים מרגישים שככל שהילדים מתבגרים ויוצאים לעצמאות, יורד הצורך בקשר עם הורים אחרים. לעתים התחושה היא שקשר עם הורים אחרים עשוי אפילו לפגוע בעצמאות או הפרטיות של הילדים.

גם הצרכים הבסיסיים משתנים. הילדים לא צריכים שנסיע אותם לכל מקום, נדבר עבורם או נהיה איתם במפגש חברתי. כלומר יש תהליך התרחקות טבעי ובריא ובכנות גם די נוח. מצד שני זה גם מקטין את היכולת להיות בקשר עם הורים אחרים ובמידה ואנחנו רוצים זאת, זה מצריך פעולה יזומה שלא תמיד מתקבלת בברכה על ידי הילדים.

הפרדוקס הוא שדווקא בגילאים בהם אנחנו מנתקים קשרים עם הורים אחרים, הילדים שלנו יותר ויותר נמצאים במרחב החברתי ומושפעים מהחינוך של אותם הורים. 

ההשפעה החברתית של קבוצת השווים עולה. זה אומר שהחינוך שלנו מאותגר על ידי מה שמובא מהחברה והתרבות בכללי, אבל גם ממה שילדים.ות מביאים מבתים אחרים. כלומר החינוך שלנו פוגש את החינוך של ההורים האחרים. אלה שאנחנו כבר לא מכירים ולא מרגישים נוח להרים אליהם טלפון.

אם אנחנו אומרים לילדים שלנו לא לשתות אלכוהול/לעשות סמים אבל הורים אחרים אומרים לחברים שלהם שזה בסדר ,וזה הגיל, וחשוב להתנסות, זה מייצר לנו מורכבות ומאתגר את האמירות שלנו. זה בוודאי מעמיד את הילדים שלנו בצורך לקבל החלטות כשהם מנסים להחליט בין היתר, בין המסרים שלנו ואלה של הורים אחרים.

אם אנחנו אומרים להם לחזור בשעה מסוימת הביתה והורים אחרים לא מציבים שעת חזרה, זה מעמיד אותם ואותנו בדילמה – אולי אנחנו הורסים להם את חיי החברה, אולי אנחנו לא ריאליים ואיך בכלל אנחנו מצפים מהם לחזור, האם אנחנו מתכוונים לקום באמצע הלילה להביא אותם? כל פעם?

המצב הזה יפגוש אותנו בנסיעה לאילת/כנרת/חו"ל, מסיבות, צורות בילוי מועדפות, מתנות שנהוג להביא, האופן בו חוגגים ימי הולדת, לבוש, צורת דיבור, איזה  תכנים הם צורכים באינטרנט ואפילו הרגלי אכילה,   ספורט ולימודים. זה אפילו יפגוש אותנו באופן התפקוד שלנו כהורים לעומת הורים אחרים ואיך הילדים שלנו רואים אותנו. לפעמים לטובתנו לפעמים זה יאתגר אותנו.

קשר עם הורים אחרים מאפשר לנו לדבר בפתיחות על הדברים ולהבין את ההשפעה ההדדית.

לא פעם הורים עושים בחירה, מציבים או לא מציבים גבול, כתוצאה מתחושת בדידות בהתמודדות וחוסר אונים אל מול המציאות החברתית. עבודה יחד מאפשרת לקבל החלטות משותפות. לפעמים זה מצריך פשרות, אבל לרוב זה פותח אפשרויות.

"רשת הורית"

מחזקת הורים ומקנה להם בטחון בעמדה שלהם
גם אם יש הבדלים בעמדות, מעצם הדיון וכי תמיד יהיו עוד שחושבים כמוהם.
היא גם מפיגה תחושות של בדידות.

ומעבר לזה:

  1. שיתוף ידע מאפשר להורים לדעת יותר, לקבל תמונה מדויקת יותר ולכן לעשות בחירות נכונות יותר.
  2. עבודה יחד מאפשרת למצוא ולהרחיב את מאגר המענים לילדים.
  3. תיאום בין הורים חוסך התמודדות לילדים שלנו ולנו כהורים.
  4. מעטפת מבוגרים נותנת גם לילדים תחושת בטחון, שלמרות התסכול שלפעמים עולה כשעולם המבוגרים מתאחד, הם מרגישים עטופים.
  5. עבודה יחד מגבירה את הכוח שלנו, מייצרת שפה אחידה ואפשרות לחלוק משימות ומשאבים.

נכון שהתהליך הטבעי היום הוא התרחקות מהורים אחרים.
נכון גם שהילדים עשויים להתנגד בהתחלה כי הם מרגישים שזה פוגע בעצמאות שלהם.
אל תיבהלו.
חשוב שתאפשרו להם עצמאות ומרחב התנסות כולל אפילו נפילות. יחד עם זאת חשוב לוודא שהם עושים זאת בגבולות שישמרו עליהם מפני פגיעה קשה מידי.
לכן  אני מזמינה אתכם דווקא בשלב הזה, ליצור רשת הורית.
מוזמנים לפנות אלי לגבי גיבוש וליווי קבוצות הורים או קהילות.

Privacy Preference Center

דילוג לתוכן